Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
Krimibe illő történet a háború árnyékában. A 22 éves magyar állampolgár Szemko Danijilt fájdalmas szúrt sebbel szállították egy moszkvai kórházba. Az eset körülményei rendkívül zavarosak.
Megkéselték az ukrán jégtáncost, Danijil Szemkót Moszkvában – legalábbis a Shot-Telegram orosz bajnoki honlap híre szerint. Az eset körülményei azonban egyelőre nem tisztázottak. A Shot szerint a korcsolyázó elmondta, hogy akkor sérült meg, amikor Moszkvában nekiment egy ismeretlen férfi. Szemko fájdalmat érzett a combjában, és egy tátongó sebet látott rajta. Ekkor az őt elütő férfi elmenekült a helyszínről.
Amikor azonban az orvosok kihívták a rendőrséget, Szemko furcsa történetet kezdett kitalálni. Azt állította, hogy a járókelő táskája csapódott neki, és hogy a táskában valami éles tárgy volt. Arra vonatkozóan egyelőre nincs információ, hogy esetleg szóváltás vagy valamiféle egyéb atrocitás előzte volna meg a szúrást a két férfi között.
Az eset rendkívül furcsa és eddig egyértelmű magyarázat nincs arra, hogy a 22 éves Szemko Danijil Leonyidovics, aki amúgy hivatalosan a budapesti Kálvária téren él, és egy közelmúltban tett nyilatkozatában el is mondta, hogy imádja Józsefvárost, vajon miért változtatta meg, amit az esetről mondott.
Hacsak az nem magyarázza mindezt, hogy az orosz, de szintén magyar színekben versenyző Mariia Ignatevával alkot magyar jégtáncospárt és esetleg szeretné elkerülni, hogy bármilyen feszültség keletkezzen a jelenleg háborúban álló országokból származó korcsolyázók között, hiszen a sérülése Moszkvában keletkezett.
No, persze felvetődik pár sportszakmai felelősséggel kapcsolatos kérdés. Például, hogy a március 20-án a japán Saitama városában kezdődő ISU világbajnokság jégtánc versenyébe benevezett magyar páros ilyen kiélezett politika helyzetben miért készül ott, illetve, hogy egyik tagja,
A Gurgen Vardanjan által irányított hazai műkorcsolya és jégtánc szakágban zajló „versenyzőimportról” és annak a magyar versenyzők lassú, de sajnos egyre jelentősebb kiszorításáról szóló jelenségéről már írtunk korábban, de ez a folyamat még a háború kirobbanása előtt kezdődött, és azóta egyre fokozódik.
és Budapesten belül szűkebb pátriájára, ahogy egy vele készült interjúból olvasható, a „nyóckerre”.
Az odesszai születésű ukrán srác 2014-ben érkezett hazánkba, tehetségére akkor felfigyeltek a magyar jégsport szakemberei és felajánlották neki, eddzen és éljen itt. 2017-ben az állampolgárságot is megszerezte. Előtte nem beszélt magyarul, nem a kárpátaljai magyar kisebbség tagja, a családi legendárium szerint talán az egyik dédapja lehetett magyar.
Amikor megkapta az állampolgárságot, ez a név – Szemko Danijil Leonyidovics – került a hivatalos papírokba, de nem tűnt túl magyarosnak, így lett belőle Szemkő Dani, aki párjával, Ignateva Mariiával 2011 óta a legjobb magyar eredményt érte el, 10. lett a finnországi Európa-bajnokságon pár héttel ezelőtt.
Dani szerint az nem tanul meg magyarul, aki nem akar, noha tényleg nehéz, de fiatalon került ide, magyarok közt él, velük beszélget, a magyar kultúrát szívta be – írja a józsefváros.hu.
„Magyarok közt nőttem fel. Megtanultam magyarul. Jó, nem volt könnyű, de ha szereted az embereket, ha szereted a nyelvet, menni fog.
Én tényleg magamba szívtam ezt a kultúrát, például egy csomó magyar zenét hallgatok. Tisztelem ezt az országot” – mesélte a manapság inkább Szemkő Daniként emlegetett korcsolyázó, akiről azt is tudni lehet, hogy egy piros-fehér-zöld Rubik-kocka tetoválást is varratott a mellére, egy másik tetoválásán a karján egy 8-as biliárdgolyó mutatja, hogy a Nyócker a szűkebb hazája.
Az is ismert vele kapcsolatban, hogy ukrán gyökereire is nagyon büszke és nyilatkozataiból kiérződik mennyire megviseli őt a szülőföldjén zajló háború. Visszatérve a moszkvai esethez, a Mandiner megbízható forrásból úgy tudja, hogy
és az édesanya szerint fia remélhetőleg fel fog tudni épülni a világbajnokságra ebből a szúrt sebből.
Szemko nem akart senkit sem hibáztatni a késelésért, és a Shot szerint állítólag gyors ütemben elhagyja Oroszországot, ahol él – írják a portálon, no de mi úgy tudjuk, hogy Danijil tartósan Budapesten él most már jó ideje. Épp ezért furcsa, hogy egy ilyen kényes időszakban miért nem lehet a versenyzőknek egy jóval biztonságosabb és szakmailag is megfelelő környezetet biztosítani a felkészülésükhöz.
A témával kapcsolatban természetesen keressük a magyar szövetséget további tájékoztatásért, és amennyiben sikerül többet megtudnunk, frissítjük cikkünket.
Nyitókép: illusztráció, Pixabay